Jak napisać ogłoszenie, aby sprzedawało Twoje produkty?

Najważniejsze informacje, na podstawie których użytkownicy Sellero podejmują informacje o zakupie, to: opis produktu, jego zdjęcie i cena. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać dobre ogłoszenie i wzbudzić zainteresowanie odbiorców.


Po pierwsze: zastanów się, co użytkownicy będą wpisywać w wyszukiwarkę?

Wyszukiwanie ogłoszeń odbywa się w Sellero wyłącznie na podstawie ich treści. Nie ma tu podziału na kategorie, ponieważ znalezienie działu odpowiedniego dla danego produktu bywa zbyt czasochłonne. Co więcej – niektóre przedmioty trudno jest przypisać do konkretnej kategorii. Dlatego publikując ofertę na Sellero wskazujesz tylko, czy chcesz coś sprzedać, kupić, wymienić, czy może świadczysz jakąś usługę i od razu przechodzisz do opisu oferty.

Jeśli chcesz stworzyć dobre ogłoszenie zastanów się, jakie hasło wpisze w wyszukiwarkę osoba szukająca danego produktu albo usługi? Czy poda nazwę oficjalną, czy może jakieś branżowe określenie? Czy marka będzie dla niej ważna?

Słowa, po których użytkownicy mogą szukać Twojego ogłoszenia, to tzw. słowa kluczowe. Zadbaj, by znalazły się w treści oferty.


PRZYKŁAD: Ogłoszenie rozpoczynające się od słów „Motor motocykl kawasaki EN 500” znajdą osoby wpisujące w wyszukiwarkę „motor kawasaki”, „motocykl kawasaki”, „kawasaki en 500”, „motocykl en 500”.


Po drugie: pisz prosto i przejrzyście

W Sellero ogłoszenie może liczyć maksymalnie 220 znaków. Licznik znajdziesz obok okna, w którym wpisujesz treść. Wpisane słowa wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, a także na stronie głównej – w dziale z ofertami wyróżnionymi. Z tego względu postaw na konkretne, przejrzyste informacje.


Co warto umieścić w ogłoszeniu?

Nazwę/rodzaj produktu lub usługi

Markę/producenta

Stan (nowy/używany), ew. rok produkcji

Najważniejsze zalety

Dodatkowe elementy zestawu/kompletu (np. części zamienne, pokrowiec)


PRZYKŁAD: „Motor motocykl kawasaki EN 500. Stan bardzo dobry. Silnik suchy. Zarejestrowany” - to ogłoszenie ma zaledwie 76 znaków i przeczytanie go zajmie dwie sekundy. Tekst zawiera jednak wszystkie najważniejsze dane o sprzedawanym motocyklu.


Po trzecie: zacznij od najważniejszych informacji

Skuteczne ogłoszenie musi przyciągać uwagę już od pierwszego słowa. Dlatego na początku umieść to, co najważniejsze:

rodzaj produktu lub usługi

markę, ew. model.


W dalszej części tekstu wymień zalety od najważniejszej (najbardziej poszukiwanej) do najmniej ważnej. Pozostałe informacje umieść na końcu.


PRZYKŁAD: „Motor motocykl kawasaki EN 500. Stan bardzo dobry. Silnik suchy. Zarejestrowany” - w naszym przykładowym ogłoszeniu na początku znajdują się informacje o rodzaju produktu ( „Motor motocykl”), marce („kawasaki”), modelu („EN 500”). Następnie stan („bardzo dobry), główna zaleta („silnik suchy”), dodatkowa korzyść („zarejestrowany”).


Po czwarte: użyj tylko tylu słów, ile trzeba

Dobrą treść można błyskawicznie „przeskanować” wzrokiem. Porównaj dwa przykłady:

Opis poprawny:
Motor motocykl kawasaki EN 500. Stan bardzo dobry. Silnik suchy. Zarejestrowany 


Opis niepoprawny:
KAWASAKI EN 500 Motocykl świeżo przywieziony z Holandii gdzie był w ciągłej eksploatacji. Elementy chromowane i lakier oraz ogumienie w bardzo dobrym stanie. Silnik suchy pracuje równo. Elementy Alu do polerki 


Po piąte: korzystaj z wyróżników

Możesz podkreślić najważniejsze informacje DUŻYMI LITERAMI. Nie pisz jednak w ten sposób całego ogłoszenia, ponieważ taki tekst trudno się czyta. Kolejne informacje oddzielaj przecinkami i kropkami, jak w naszym przykładzie.


Po szóste: zachęć do rozmowy

Najważniejszym celem ogłoszenia jest zachęcenie potencjalnego kupca do rozmowy telefonicznej. Treść oferty opracuj w taki sposób, by osoba przeglądająca ogłoszenia mogła zorientować się w najważniejszych kwestiach i szybko zatelefonować do Ciebie. To właśnie bezpośrednia rozmowa jest najlepszym sposobem, by przekonać nabywcę do zakupu i ustalić szczegóły transakcji.

Nie znalazłeś odpowiedzi
na swoje pytanie?

Zadaj pytanie w dziale pomocy technicznej.

Temat pomocy:

Proszę czekać